Speciální nabídka

Sledujte nás

Bezkontaktní mytí, někdy také nazývané bezkartáčové mytí, je způsob mytí bez použití mechanických prostředků.

V praxi probíhá velmi jednodušše a mimořádně rychle. Na karosérii se nastříká speciální přípravek (nejčastěji ve formě pěny), nechá se chvíli působit a pak se vysokotlakým čističem důkladně spláchne.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je tento způsob mytí naprostým ideálem. Je rychlý, pohodlný a tím, že není nutné použít kartáč, houbu, nebo jinou obdobnou pomůcku, i maximálně bezpečný pro lak a další díly karosérie.

Možná. Ale každý rub má i svůj líc. Kdo umývá autošamponem ví, že i sebelepší přípravek sám od sebe karosérii neumyje a většinou si napoprvé neporadí se zaschlým hmyzem, nebo silnější vrstvou mastnot a smogu. Samozřejmě. Jedná-li se o šetrný pH neutrální autošampon. Lepší situace je, použijete li přípravek s kyselým, nebo zásaditým pH, které se mnohokrát za autošampon vydávají. U takových je už čistící schopnost většinou poznatelně lepší.

Ano. Tušíte správně. Kouzlo bezkontaktního mytí je především v chemii. Aby přípravek sám rozpustil špínu a mastnoty musí být silně agresivní. V případě bezkontaktního mytí se jedná o silně alkalické (zásadité) přípravky se smáčedly (složky které jsou schopny pronikat hluboko do vrstev nečistot, vhčit je a rozpouštět) a pěnidly (napěněný přípravek lépe funguje).

Snadnost takového mytí je ovšem vykoupena nešetrností. Působením silných zásad přijde lak nejen o voskovou vrstvu, pokud na laku je (nedělejte si iluze, že Vaš drahý a špičkový vosk tomuto odolá), ale může dojít k narušení i samotného laku. Povídat by o tom mohly standardní pastelové barvy - červená, modrá a žlutá, které jsou choulostivé a velmi rychle ztrácejí svojí sytost a odstín samy o sobě.

Silné zásady nemají rády ani plastové a gumové díly, které se rychle odmastí a mají tendenci začít praskat a šednout. Ty je třeba ihned po mytí nakonzervovat. Při kontaktu s takovými přípravky dochází i k sešednutí nelakovaného hliníku, nebo se může začít odlupovat imitace chromu na plastových doplňcích.

Z praxe víme, že i čistící schopnosti jsou velmi diskutabilní. I když je nabídka přípravků pro bezkartáčové mytí víc jak široká, je těch, které by skutečně dokonale umývaly velmi málo. A jak poznat, který funguje a který ne?

Počkejte až po umytí karosérie uschne. Na povrchu by neměl být viditelný šedý šlem. A čistota? Vezměte si bílý měkký hadřík a přejeďte umytý lak. Uvidíte, co zůstane na hadříku.

I přes veškeré tyto nevýhody má ale tento způsob mytí svoje opodstatnění. Je vynikající při mytí plachet nákladních vozidel a především podvozků, které jsou velmi členité a nelze je čistit bezobslužně. Vynikající je i při čištění zemědělské a stavební mechanizace, kde si poradí i se silnými vrstvami bahna a bláta a vyčistí i těžko přístupná místa.

V případě osobních aut je to dobrý způsob základní přípravy před leštěním a broušením laků, nebo opravách karosérie, kdy je potřeba mít dobře odmaštěný povrch.

Výhody bezkontaktního mytí:

  • Velmi rychlé a jednoduché
  • Levné
  • V případě silných vrstev špíny a silných mastnot velmi účinné
  • Minimální riziko poškrábání laku

A nevýhody:

  • Odstraňuje ochranné vosky a konzervační přípravky
  • Agresivní pro choulostivé povrchy
  • Vyžaduje profesionální výbavu a prostor
  • Nebezpečí sešednutí nelakovaných hliníkových dílů a oprýskání chromových imitací.
  • Při silné koncentraci, nebo častém mytí nebezpečí popraskání čirých plastových skel světlometů.

Nejčastější chyby při bezkontaktním mytí:

  • Použití mycího kartáče, nebo houby - již se nejedná o bezkontaktní mytí
  • Aplikace na teplý povrch - vznik map a skvrn
  • Příliš silný mycí roztok - riziko naleptání a poškození laku a některých dílů
  • Použití vysokotlakého čističe s malým výkonem - nedostatečné opláchnutí, vznik map a skvrn.

Porovnání 0

No products

To be determined Shipping
0 Kč Total

Check out