Speciální nabídka

Sledujte nás

Péče o plastová skla světel

Světlomety s čirou optikou moderních automobílů jsou vyráběny z tvrzených polykarbonátů. Jako ochrana před zmatnění a snížením svítivosti jsou používány speciální laky, které se nanánšejí v ochranné vrstvě již přímo ve výrobě. Přesto však provozem vozidla a nedostatečnou péčí dochází nejen k narušení této ochranné vrstvy, ale často i k poškození samotného materiálu skla.

Výsledkem jsou matná, zažloutlá světla s mizernou svítivosti a velmi nepěkným vzhledem. Často se můžeme s takovými poškozenými světly setkat i u poměrně nových vozů s nízkým počtem najetých kilometrů.

Co vše může způsobit takový stav?

Mechanické opotřebení:
Poškozená světlaProvozem vozidla dochází k opískování ochranné vrstvy prachem, jemným pískem a oprýskání většími, či menšími kamínky. Negativní vliv má i časté mytí v kartáčových myčkách.Takto narušená ochranná vrstva je mnohem více náchylnější k další destrukci.

Vysoká teplota:
Zejména použitím nevhodných a výrobcem nedoporučených žárovek. Dochází k vypálení ochranné lakové vrstvy a k celkovému zkřehnutí materiálu skel.

UV záření:
Ztráta pružnosti vlivem slunečního záření, nebo použitím nevhodných žárovek bez UV filtru.

Chemikálie:
Kapaliny do ostřikovačů skel, pokud je vozidlo vybaveno ostřikovači světel. Agresivní čistící přípravky. Zejména s obsahem silných louhů (hydroxid sodny, hydroxid draselný)

Zbytky hmyzu
Hmyz ulpělý za letního provozu může při nedostatečně rychlém odstranění způsobit lokální naleptání a tím i poškození povrchu.

Řešení zmatnělých a neprůhledných skel.

Světla po renovaciAž na několik málo vyjímek nelze u světlometů vyměnit samostatné sklo. Výměna celého světlometu může vyšplhat až do částek několika desítek tisíc korun, dle vozidla a konstrukce světlometu. Na trhu je mnoho nabídek na renovace poškozených skel. Prováděné jsou dvěma způsoby.

Chemická renovace:
Za použití speciálních chemických přípravků, které rozpustí poškozený ochranný lak a dokáží si poradit i se samotným polykarbonátem. Protože se jedná o rozpouštědla je otázkou jejich další vliv na strukturu a pevnost takto ošetřené plochy.

Mechanická renovace:
Vybroušení poškozené vrstvy za pomocí smirkových papírů a následné strojní vyleštění brusnými a leštícícmi pastami.

V obou případech dochází k částečnému, nebo úplnému odstranění původního ochranného laku z výroby. Odkrytý povrch plastu zůstává velmi náchylný k rychlému a opětovnému zamatnění a snížení světelné propustnosti. Jako řešení jsou používány přípravky na ochranu laků, či plastů. U nich však nelze očekávat srovnatelnou ochranu a především výdrž, jako je u originální lakové ochrany.

Jak pečovat o světlomety?

Používejte jen žárovky doporučené výrobcem vozu.

Vyhýbejte se agresivním čistícícm přípravkům s obsahem hydroxidu sodného, nebo hydroxidu draselného. Ty mohou způsobit až rozpraskání samotných skel. Velmi dobře čtěte složení autošamponů, odstraňovačů hmyzu a především kapalin do ostřikovačů skel, které kupujete. složení musí být uvedeno na obalu výrobku. Když už se nelze vyhnou použití takových přípravků, nikdy je nenechte dlouho působit, obzvlášť ve vysoké koncentraci, nenechte je zaschnout a velmi, velmi důkladně oplachujte čistou vodou.

Při voskování vozu po mytí navoskujte i světlomety. Zvýšíte tím ochranu. Pozor. Před aplikací vosku na sklo si nejdříve otestujte na malém nenápadném místě jeho neškodnost při styku s plastem. některé přípravky mají tendenci vytvářet na plastech nepříjemné bílé skvrny. Z našeho sortimentu jsou bezpečné Lahega GOLDEN WAX, Hagmans GLANS WAX, Hagmans WAXPOLISH

Toto vše platí obzvlášť u světlometů po renovaci!


Porovnání 0

No products

To be determined Shipping
0 Kč Total

Check out