Čištění interiérů

Přípravky pro čištění interiérů vozidel

I interiér vozu je vystaven extrémnímu namáháni. Velmi nízké i vysoké teploty, všudypřítomný prach i nečistoty, které se do vozu dostanou na Vašich nohou, nebo převážených věcech postupně připravují živnou půdu pro veselý život různých roztočů a bakteríí. Pokud není interiér pravidelně čištěn, tak jak to ...

Čištění interiérů

Přípravky pro čištění interiérů vozidel

I interiér vozu je vystaven extrémnímu namáháni. Velmi nízké i vysoké teploty, všudypřítomný prach i nečistoty, které se do vozu dostanou na Vašich nohou, nebo převážených věcech postupně připravují živnou půdu pro veselý život různých roztočů a bakteríí. Pokud není interiér pravidelně čištěn, tak jak to děláte jistě i doma, může být nejen dlouhodobější pobyt v takovém prostředí nepříliš dobrým pro zdraví všech pasažérů.

Hromadění nečistot a vznik ložisek choroboplodných zárodků se začne postupně projevovat zápachem ve vozidle. To je krajní známkou toho, že by měl být interiér důkladně vyčištěn a desinfikován. Dalším důvodem je i konzervace plastových dílů, která zabraňuje jejich křehnutí, blednutí a praskání. U vozu v kůži, by měla být péče o interiér na měsíčním pořádku.

Nejjednodušší cestou je svěřit vůz do péče některého z ručních čištění. Zde ovšem počítejte s investicí začínající na 1000 Kč. Vyhněte se místům, kde nabízejí služby levněji. Důkladné vyčištění interiéru vozu je minimálně 4 hodiny intenzivní práce a při použití kvalitních přípravků s desinfekcí toto levněji jako službu udělat nelze.

Protože však ani cena nemusí být zárukou kvality, buďte zvědaví a vždy se ptejte, jaké přípravky k čištění i konzervaci používají a chtějte je vidět. Na internetu lze o jednotlivých přípravcích zjistit mnoho důležitých informací. A na místech, kde dělají svojí práci poctivě a důkladně Vám sami rádi vysvětli proč a jak jednotlivé přípravky používají. Při přebírání vozu pak důkladně zkontrolujte těžko přístupná místa pod sedačkami, pod koberci, pod palubní deskou, zavazadlový prostor. Měly by nést známky čištění.

Důkladné vyčištění lze provést i v domácích podmínkách. Nemáte-li praxi a budete to dělat poprvé, udělejte si čas minimálně na jedno odpoledne. Není od věci zapůjčení výkonných profesionálních přístrojů, jako jsou vysavač a extraktor (tepovač).

Čištění interiéru s extraktorem (tepovačem)

Příprava: Budete potřebovat: výkonný vysavač se štěrbinovým adaptérem, extraktor (tepovač), kbelík, utěrky z mikrovlákna, Atas Vinet, Atas Detap (koncentrát), šteteček, který nepouští vlákna, vozíte-li v autě zvířata tak i kartáč na psí chlupy.

Základem všeho je důkladné vysátí celého vozu. Než začnete vykliďte všechny přihrádky a odkládací prostory od všeho, co obsahují. To co nevyhodíte, naskládejte do připravené krabice, nebo tašky, aby vyjmuté věci nepřekážely. Stejně tak vyjměte z vozu koberečky a pokud máte na sedačkách potahy, tak i ty musí pryč.

Vysátí: Interiér co nejdůkladněji vysajte. Nezapomeňte na na všechny spáry a pokuste se nazdvednout i originál čalounění, pokud to jde. Nečistoty bývají i pod ním. Při vysávání musí být samozřejmě interiér vozu suchý.

Vyčištění mezidveří: Otevřete všechny dveře. Na mezidveřní prostory, vnitřní hrany dveří, prolisy okolo těsnění apod. nastříkejte Atas Vinet. Štětečkem uvolněte nečistoty a pak důkladně vytřete vlhkým hadříkem. Pokud máte k dispozici hadici s vodou, je rychlejší slabým proudem vody nečistoty spláchnout. Pozor ale na to, aby voda nezatekla na elektrické ovládací prvky. Stejným způsobem vyčistěte vyjmuté gumové koberce.

Vyčištění stropu: Do kbelíku si připravte teplou vodu. Do ní přilejte Atas Detap v poměru asi 1:10. Pokud se v autě kouří, přidejte trochu Atas Vinet. Ten velmi dobře rozpouští i dehet. Navlhčete utěrku z mikrovlákna (nesmí být mokrá, jinak hrozí odlepení, nebo prověšení stropnice) a krouživými pohyby vyčistěte stropnici. Budete-li pracovat důkladně, měla by zůstat čistá na první pokus.

Vyčištění plastů: Pokud není roztok po čištění stropu výrazně znečištěný důkladně otřete navhčenou utěrkou veškeré díly mimo skel a čalounění směrem odshora dolů. Nezapomeňte  na pedály, ruční brzdu, vodící koleje sedaček atd. Na spáry, průduchy, mřížky a škvíry použijte pro uvolnění nečistot štěteček. Opatrně na elektické ovládací prvky, rádio a pod. Tam musí být hadr opravdu jen vhký a nesmí se z něj uvolňovat voda! Potom suchou utěrou z mikrovlákna vytřete do sucha.

Hloubkové čištění (tepování): Do nádržky extraktoru (tepovače) nalejte roztok vlažné vody (není podmínkou) s Atas Detap koncentrát. Pokud jsou na čalounění viditelné skvrny, nastříkejte na ně čistící roztok, aby měl čas chvíli působit a rozpustit špínu. Pak důkladně vytepujte sedačky, koberce, čalounění dveří a zavazadlový prostor. Snažte se vysát, co nejvíce vody, aby zůstalo čalounění pouze vlhké. A opět pozor. Pracujete s vodou. Je zde riziko poškození elektroinstalace v sedačkách, nebo pod koberci. Místa kam se nedostanete s koncovkou extraktoru dodělejte stejným způsobem, jako strop.

Hloubkové čištění bez extraktoru (tepovače)

Máte-li k dispozici vysavač umožňující vysávat vodu je postup stejný, jako u čištění s extraktorem. Budete jen navíc potřebovat rozprašovač, nebo tlakový postřikovač, do kterého nalejete čistící roztok vody s Atas Detap koncentrát. Práci s extraktorem nahraďte postříkáním čištěné čalouněné plochy čistícím roztokem a vysátím rozpuštěné špíny. Postupujte po menších částech tak, aby se čistící roztok nedostal hluboko do polstrování. I při tomto postupu platí: Pozor na elektroinstalaci!

Po hloubkovém čištění nechte interiér vozu doschnout. Pokud máte možnost v garáži s mírně pootevřenými okny.

Čištění pravé a umělé kůže:

Pro čištění použijte Atas Vinet v připravené, nebo naředěné verzi (1:15) u koncentrátu. Před čištěním nejdříve vyzkoušejte na malém nenápadném místě je-li přípravek bezpečný a nenarušuje třeba barevný odstín materiálu. Pokud je vše v pořádku, neatříkejte přípravek na povrch a utěrkou z mikrovlákna krouživými pohyby stírejte rozpuštěné nečistoty. Postupujte po částech, aby čistící přípravek nezaschnul.

Další variantou je použití Atas Rinpel. Ten je vhodnější na méně znečištěné povrchy, které zároveň konzervuje. Naneste přípravek na čištěnou plochu a utěrkou z mikrovlákna krouživými pohyby vtírejte do kůže obdobně, jako kdyby jste nanášeli ochranný krém na obličej. Kúže. jako přírodní materiál je více náchylná na poškození extremními podmínkami panujícími ve vozidle. Důkladně a často jí konzervujte, aby nezačala vysychat, tvrdnout a praskat!

Čištění alkantary:

Oblíbeným a odolným materiálem použitým k čalounění vozidel je alkantara. Vzhledem připomíná semiš. Alkantaru čistěte suchou pěnou Atas Detap Spray. Postupujte podle návodu k použití.

Suché čištění čalounění:

K rychlému čištění čalounění je určen přípravek Atas Detap Spray. Je vhodný, jako rychlé řešení například při rozlití nějakého nápoje, nebo postačí pro čištění nepříliš špinavých ploch. Stejně, jako ostatní konkurenční pěnové přípravky na textílie nenahradí důkladné hloubkové čištění mokrou cestou. Pro představu. Rozdíl je asi takový, jako vytřít skvrnu na oblečení čistícím přípravkem, a nebo oblečení vyprat.

Po vyčištění nezapomeňte omyté plochy nakonzervovat!

Zobrazit

Podkategorie